uy maakt mode die nauw aansluit op de berlijnse ravescene

De Israëlische Idan en Zweedse Fanny ontmoetten elkaar op de modeschool in Barcelona. “Het enige wat ik me afvroeg was: wie is zij in hemelsnaam?”

door Bo Hanna
|
13 mei 2016, 1:17pm

Met een florerend nachtleven en een extreme ravescene is Berlijn een inspiratiebron voor de mode-industrie. Maar dat maakt de Duitse hoofdstad niet per definitie een modestad zoals Parijs of Milaan. Waar de traditionele mode-industrie voorschrijft wat we per seizoen zouden moeten dragen, dragen ze in Berlijn veel zwart en vooral gewoon wat ze zelf willen; de een nog excentrieker dan de ander. 

Idan Gilony (28) uit Tel Aviv en Fanny Lawaetz (26) uit Stockholm richtten ruim twee jaar geleden het label UY op en kozen ervoor zich te vestigen in Berlijn. Het modelabel is een mix van Scandinavische en Midden-Oosterse cultuur en de collecties zijn voornamelijk zwart en sterk beïnvloed door fetisj-elementen uit het Berlijnse nachtleven.

Op een recent tripje naar Berlijn ging ik bij ze op visite in Kreuzberg, waar ze ook hun kleding ontwerpen. Ik sprak met ze over hun label, hun nieuwe collectie en hun toekomstplannen. 

Hoe hebben jullie elkaar leren kennen?
Fanny: We hebben elkaar vijf jaar geleden in Barcelona ontmoet. We studeerden daar allebei Fashion & Design.
Idan: Ik zal je wat details vertellen, het is namelijk een best leuk verhaal. We zaten in ons tweede jaar, en er zaten superveel interessante en excentrieke mensen op onze school. En we waren natuurlijk allemaal benieuwd wie er was. Soms was de sfeer erg competitief; iedereen probeerde opvallender te zijn dan de ander.

We zaten beiden in een andere klas, en tijdens de pauze gingen we allebei naar buiten. Zij zat in het midden en had nog drie of vier mensen bij zich. Ze had een enorme kimono aan, een zonnebril op en zag er flamboyant en opvallend uit. Ze had best wel een attitude en het enige wat ik me afvroeg was: wie is zij in hemelsnaam? Denkt ze dat ze Lady Gaga is of zo?

Fanny: Later vroeg hij of ik meeging naar een feestje dat georganiseerd was op onze school en zo werden we vrienden. Eigenlijk is het echt een beetje een high school story.

Wanneer hebben jullie het concept UY bedacht?
Idan: Toen we onze studie hadden afgerond hadden we een plan. We hadden UY al in Barcelona opgezet, twee maanden voordat we naar Berlijn gingen. We kwamen er al vaker en hadden het gevoel dat we daarheen moesten. We hadden geld gespaard - circa duizend euro of zo - om naar Berlijn te kunnen verhuizen. We hadden alles ingepakt en vliegtickets geboekt. We hadden enorm veel bagage - zelfs kussens en dat soort dingen - en natuurlijk was onze bagage te zwaar. De persoon achter de balie vertelde ons dat we bij moesten betalen en ik ging met haar in discussie, maar tegen de tijd dat we klaar waren hadden we onze vlucht al gemist en moesten we al het geld dat we hadden gespaard uitgeven aan nieuwe vliegtickets. Dus we arriveerden in Berlijn met nul euro op zak. We arriveerden op vrijdag en wisten niet zo goed wat we met de situatie aan moesten. Uiteindelijk zijn we in Berghain beland waar we drie dagen zijn blijven feesten.
Fanny: We hadden niet eens een plek om te verblijven en onze ouders maakten zich zorgen. We wisten niet zo goed waar we mee bezig waren maar we hadden wel een doel voor ogen. 

Wat intrigeerde jullie aan Berlijn waardoor jullie de keuze maakten om UY daar te vestigen?
Idan: We wisten dat we in Berlijn het meest gewaardeerd en geaccepteerd zouden worden. We kenden de sfeer en stijl in Berlijn en we sloten daar goed op aan.
Fanny: En het is een stad waar je inspiratie op kunt doen en dat is ook een belangrijk motief. Het is hier heel vrij. Je kunt zijn wie je bent en je kleden zoals je wil, zonder dat je veroordeeld wordt door een ander.
Idan: Soms vergeten we dat weleens. Dat het uniek is om op een plek te wonen waar je vrij bent om te zijn wie je bent. 

Berlijn is al lang een plek die bekend staat om zijn seksuele vrijheid en waar fetisjisme een plek heeft. In jouw kleding zie ik ook fetisj-elementen terug. Vertel eens.
Fanny: Absoluut. In onze collectie vind je zeker fetisj-elementen terug. Je zou het in principe bijna draagbare fetisjmode kunnen noemen.
Idan: Berlijn is zeker een stad waar het zichtbaarder is, hier komen mensen in een bondageharnas naar de club. Ik kom zelf uit Tel Aviv waar fetisjisme veel meer taboe is. Sommige van onze collecties waren in meerdere mate hierdoor geïnspireerd, in onze recentere collecties is het wat minder. Het is ook maar net hoe je dit combineert, als je er denim bij draagt wordt het al snel modieus.

UY is meer dan een modelabel. Jullie zijn ook actief in de kunstwereld en in het nachtleven, wat doen jullie nog meer?
Idan: Vandaag werkten we bijvoorbeeld aan kostuums voor een workshop over lichaamsbeweging en dans in Tel Aviv. Het gaat hier veel minder om mode maar meer om een verhaal dat verteld moet worden met de kostuums. Ook willen we in de toekomst meer met woondecoratie gaan doen. We werken ook veel samen met kunstenaars en mensen in het nachtleven en we willen op korte termijn exposities gaan organiseren.

In een vorig interview zei je dat de Berliner zich niet interesseert voor mode. Werk je daarom ook veel samen met het nachtleven en kunstenaars om het toegankelijker te maken op deze manier?
Idan: Absoluut. In een bepaald opzicht is het geen modestad zoals Parijs of Milaan, want we volgen geen trends zoals de mode-industrie die oplegt.
Fanny: Berlijn is een inspiratiebron voor de traditionele mode-industrie.
Idan: En laten we niet vergeten dat er een hoop excentrieke clubkids wonen die absoluut geen trend volgen. Zij zijn een inspiratiebron voor de collecties die we maken, en dat kopen anderen weer.

Wat voor klanten kopen UY?
Idan: Je kunt stellen dat UY en muziek heel erg gerelateerd zijn. Als de klant geen muzikant is, dan is hij op een of andere manier toch gerelateerd aan de muziekscene en dan met name de technoscene. Deze mensen willen er op een bepaalde manier uitzien, en wij voldoen aan die vraag van hen.

Ik zeg altijd dat we kleding ontwerpen die we zelf zouden willen dragen. Wij gaan zelf ook uit en houden van raven - daar hoeven we niet mysterieus over te doen - dat je je comfortabel kunt voelen en je lichaam kunt laten zien in een club hoort daar ook bij. 

Jullie verkopen jullie kleding niet in winkels, is dat een bewuste keuze?
Fanny: Mensen komen bij ons thuis, waar onze studio is en de kleding gemaakt wordt. Ze ontmoeten ons en dat is allemaal heel persoonlijk en belangrijk.
Idan: UY is iets heel persoonlijks. We verkopen ook online, maar alleen op onze eigen website. Soms maken we maar één, twee of drie exemplaren van een kledingstuk. We vergeten soms zelfs wat we hebben gemaakt. Dan zie ik iemand met iets van UY en denk ik: Oh dat hebben wij gemaakt. 

Wat is het idee achter zwarte mode?
Idan: Fanny wil het liefst bij het concept van alleen zwart blijven. Ik wil ook collecties met kleur, maar op de een of andere manier houden Berliners er niet van. Op onze vorige sample sale was al het zwart binnen twee uur uitverkocht maar uit de grijze collectie werd bijna niks gekocht.

UY kiest ervoor zijn kledingcollecties los te zien van gender en leeftijd. Deze nieuwe collectie is erg vrouwelijk. Is dit een nieuwe koers tegen de trend in?
Idan: We proberen iets toe te voegen aan onze collectie, want iets vrouwelijks ontbrak nog. Berlijn is stad met een enorme gayscene en onze vorige collecties waren daarom ook vaak 'boyish'. Deze collectie is beïnvloed door de jaren twintig en bevat veel vrouwelijke elementen en lingerie. Ook ben ik door een specifieke jurk geïnspireerd geraakt. We waren bij een uitverkoop in een garage van een vriend en vonden een geweldige roze jurk. Roze is een kleur die ik niet snel zou dragen maar die jurk was fantastisch.
Fanny: We wilden graag een podium geven aan de vrouwen. We werken ook met vrouwelijk kant, wat al heel snel lief en zacht is, maar wij proberen het wat duisterder en ruiger te maken. Dat contrast is interessant. Je kunt het ook zien als luxury homeweer.

De modellen die jullie kiezen zijn geen standaard modellen, hoe kiezen jullie de modellen uit?
Idan: Voor deze collectie hebben we ervoor gekozen om met een fantastisch transgendermodel - Mathea Hoffmann - te werken om deze collectie gebalanceerd te houden. Maar in het algemeen moet iemand iets speciaals uitstralen en uniek zijn. We letten niet op lengte en maten zoals ze dat in de traditionele mode-industrie doen, maar we kijken naar de persoon zelf en of hij bij UY past.

Jullie runnen UY met z'n tweeën. Jullie werken samen, wonen samen en gaan samen uit. Hoe is dat?
Fanny: Het is zeker hard werken en heel intensief. Maar ik denk dat we beiden workaholics zijn en we vinden wat we doen heel leuk. En als je zoveel samen doet zijn er natuurlijk af en toe spanningen, maar het komt altijd weer goed. 

Waar zie je UY over een jaar?
Fanny: Op het moment zie ik ons nog even in Berlijn. Het is fijn hier en het gaat goed en ik zie mezelf nergens anders wonen nu. Natuurlijk willen we uitbreiden, maar Berlijn zal zeker ons hoofdpunt blijven.
Idan: Dit jaar hebben we al wat dingetjes gedaan in Tel Aviv en Barcelona. We zouden willen uitbreiden naar Tel Aviv, waar ik vandaan kom, en Stockholm waar Fanny vandaan komt. Amsterdam is ook een stad waar we potentie in zien en we zouden er graag meer willen doen!

Credits


Tekst Bo Hanna 
Fotografie Fredrik Altinell
Styling Halla Farhat
Model Mathea Hoffmann
Foto atelier door Søren Drastrup

Tagged:
berlijn
uy